Bierzmowanie
Sakrament bierzmowania przyjmuje młodzież klas III Gimnazjum. Przygotowanie do Sakramentu odbywa się przez cały rok szkolny. Oprócz uczestnictwa w katechezie szkolnej, młodzież uczestniczy raz w miesiącu w spotkaniach w grupie, uczestniczy również we mszy św. w I piątek miesiąca poprzedzającej sakrament pokuty. Młodzież otrzymuje indeksy.
Dorośli, którzy nie przystąpili do sakramentu bierzmowania z różnych względów zgłaszają się indywidualnie do końca września w kancelarii parafialnej i tam ustalają formę indywidualnego przygotowania.
I Komunia Św.
Pierwsza Komunia Święta w naszej parafii odbywa się :
I NIEDZIELA MAJA - I Rocznica I Komuni Św.
II NIEDZIELA MAJA - I Komunia Św. Klasa III A
III NIEDZIELA MAJA - I Komunia Św. Klasa III B
IV NIEDZIELA MAJA - Komunia Św. Klasa III C
Sakrament namaszczenia chorych
Sakrament Namaszczenia Chorych udzielany jest na prośbę chorego lub rodziny.
Jeden spośród siedmiu sakramentów - sakrament namaszczenia chorych - przewidziany jest dla ciężko chorych.
Chory lub ktoś z jego otoczenia wzywa kapłana, zwłaszcza gdy choroba zagraża życiu lub gdy siły chorego, np. z powodu jego wieku, bardzo opadły. Kapłan modli się wraz z domownikami za chorego. Namaszcza jego czoło i ręce olejem świętym, wypowiadając przy tym słowa: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen”.
Chory, który nie stracił przytomności, powinien też przyjąć sakrament pokuty i Komunię świętą (Wiatyk). Namaszczenie może być powtarzane przy każdym nawrocie ciężkiej choroby.
O namaszczeniu chorych czytamy w Liście św. Jakuba:
Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone (Jk 5, 14-15).
Chrzest Św.
Sakrament Chrztu Świętego jest udzielany dzieciom w każdą III niedzielę miesiąca podczas Mszy świętej o godzinie 14.00. Nauki przedchrzcielne odbywają się w III piątek miesiąca o godz. 18.00 w salkach katechetycznych.
Najbliższe terminy:
- nauka: 14.IV.2023, chrzest 16.IV.2023
- nauka: 19.V.2023, chrzest 21.V.2023
- nauka: 16.VI.2023, chrzest 18.VI.2023
Rodzice zgłaszają chrzest dziecka w kancelarii z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Zabierają ze sobą z kancelarii parafialnej formularz zgłoszeniowy dziecka do chrztu. Formularz wypełniony dostarczamy na naukę przedchrzcielną, która odbywa się w piątek przed niedzielą chrztu + dokumenty ( zaświadczenia rodziców chrzestnych).
Rodzicem chrzestnym może być osoba wierząca i praktykująca, która ukończyła 16 lat.
Rzeczy potrzebne do chrztu:
- Biała szata - ozdobna biała chusta, którą dziecko otrzymuje bezpośrednio po chrzcie. Biała szata symbolizuje, że dziecko po chrzcie stało się nowym stworzeniem, oczyszczonym z grzechu, i przyoblekło się w Chrystusa. Rodzice i chrzestni mają troszczyć się by dziecko tę nową godność zachowało nieskalaną aż po życie wieczne.
- Świeca chrzcielna - zapalana po chrzcie na znak, że ochrzczony stał się dzieckiem światłości
Chrzest jest włączeniem do Kościoła i powinien być dniem radości całej rodziny. Najpiękniejszym darem dla dziecka jest modlitwa i przyjęcie Komunii świętej w jego intencji przez wszystkich najbliższych.
Spowiedź św.
Z sakramentu pokuty i pojednania można skorzystać codziennie 30 minut przed każdą Mszą świętą.
"Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki. Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości." 1 J 1, 10.9